הורדת סרטוני וידאו בחינם: 6 מאגרים מומלצים

Video by Alejandro Piñero Amerio from Pixabay

צריכים סרטוני וידאו בחינם להתאמן עליהם בעריכה? או לצורך אילוסטרציה והעשרה של פרויקטים?
או אולי לשילוב כרקע באתר האינטרנט שלכם או בעמוד הפייסבוק?

ישנם מספר אתרים נהדרים שמהם תוכלו להוריד סרטוני וידאו בחינם ובאיכות גבוהה, בדיוק בשביל המטרות הללו.

רגע לפני ההורדה, שימו לב: למרות שמדובר בסרטונים חינמיים, חשוב לוודא מה רישיון השימוש של כל הסרטון. הדבר חשוב במיוחד אם אתם מתכוונים להשתמש בסרטונים למטרות מסחריות – יש לוודא שהרישיון מתיר זאת. רישיון השימוש יופיע בדרך כלל לצד כפתור ההורדה של הווידאו, כמו בתמונה להלן, ואם לא – חפשו את עמוד תנאי השימוש של האתר שממנו אתם מורידים. אל תקלו ראש בעניין, כיוון שהאחריות על שימוש שאינו מפר זכויות יוצרים היא עליכם, וישנו חוק ברור בעניין זה.

בחלק מהאתרים הרישיון מתיר בפירוש שימוש חופשי, למטרות פרטיות ומסחריות, ללא צורך במתן קרדיט ועם חופש יצירתי לשנות ולערוך את הסרטון כרצונכם.

ואולם באתרים אחרים, בעיקר בכאלה המבוססים על יצירות של יוצרים מהקהילה, לכל סרטון יש תנאי שימוש שונים, שאותם קבע היוצר. בדוגמה שבתמונה תוכלו לראות, כי הרישיון מתיר שימוש מסחרי בסרטון, אולם חובה לתת קרדיט ליוצר ואסור לשנות או לערוך את הסרטון. בהמשך המאמר תוכלו לקרוא עוד קצת על זכויות יוצרים, ועל מה מותר ואסור בשימוש בסרטונים.

סרטוני וידאו בחינם

ואחרי כל ההקדמה הזאת, להלן רשימת האתרים להורדת סרטוני וידאו בחינם:

  1. Pixabay – אחד המאגרים הפופולאריים ביותר לתמונות וסרטוני וידאו בחינם, עם יותר ממיליארד משתמשים. המאגר הינו בבעלות Canva, המפעילה אפליקציה מצליחה לעריכה גרפית ללא צורך בידע בתוכנות עריכה.
  2. coverr – אחד האתרים הפופולאריים ביותר לסרטוני וידאו בחינם, עם סרטונים יפהפיים שישדרגו כל פרויקט.
  3. videvo – מאגר איכותי שכולל לא רק סרטוני וידאו, אלא גם אפקטים קוליים וקטעי מוזיקה שתוכלו להוריד חינם ולשלב בפרויקט שלכם. שימו לב – לא כל הסרטונים חינמיים.
  4. mixkit – מאגר נפלא שגם הוא כולל פרט לסרטוני וידאו אלמנטים נוספים וחינמיים, כמו אפקטים קוליים ולמתקדמים – גם טמפלטים לתוכנות עריכה כגון פרימייר ואפטר אפקטס.
  5.  Pexels – מאגר חינמי עשיר בתמונות וסרטונים, שמתעדכן ומתחדש ביצירות חדשות כל הזמן. מומלץ בחום להכניס אותו לרשימת האתרים המועדפים.
  6. videezy – מאגר מצוין שכולל סרטונים רבים ואיכותיים בחינם, לצד סרטונים בתשלום.

מה מותר ומה אסור בשימוש בסרטונים?

סרטוני וידאו, כמו תמונות, גרפיקות וקטעי מוזיקה, הן יצירות המוגנות בזכויות יוצרים. לפני שמשתמשים בסרטונים לצורך יצירת התוכן שלכם, ובמיוחד כאשר מדובר בתוכן מסחרי (עסקי) חייבים לוודא שהסרטונים הללו מותרים לשימוש מסחרי. בדרך כלל, כאמור לעיל, רישיון השימוש יופיע ליד כל סרטון. אם רוצים להיות בטוחים לחלוטין, יש לגשת לעמוד תנאי השימוש בכל אתר ולקרוא בעיון.

באופן כללי, ההגדרות המקובלות כיום לייחוס זכויות הן של ארגון קריאטיב קומונס (Creative Commons). הנה מספר הגדרות שקבע הארגון:

  • דרישת קרדיט (BY) – חובה לתת קרדיט ליוצר היצירה.
  • איסור יצירה נגזרת (ND) – אסור לשנות או לערוך את היצירה.
  • שימוש לא מסחרי (NC) – אסור להשתמש ביצירה למטרה מסחרית.
  • יצירות ללא זכויות יוצרים (CC0) – ניתן לשימוש פרטי ומסחרי, וניתן לשינוי והפצה ללא קרדיט.

שימו לב, גם כאשר יוצרי הסרטון ויתרו על זכויותיהם או אישרו שימוש בסרטון בתמורה לקרדיט, עדיין יש מספר איסורים חמורים, שגורפים כמעט לכל האתרים:

1. אסור לכם למכור את הסרטונים שהורדתם.
2. אסור להשתמש בסרטונים לפרויקטים שעוברים על החוק, בעלי תכנים מיניים או מעודדים שימוש בנשק ו/או סמים.
3. אסור ליצור מצג כאילו אתם צילמתם את הסרטון.
4. אסור להשתמש בפרויקטים המפרים זכויות של אחרים.

אודות מונפש

מונפש הוא בית ליוצרי וידאו, המספק מגוון כלים, מאנימציה להנפשת לוגו ופתיחים ליוטיוב ועד קורסים לעריכת וידאו. תהליך הזמנת פתיח וידאו הוא מקוון: בוחרים את ההנפשה שאוהבים מתוך מגוון אפשרויות, משלמים אונליין ומקבלים את הסרטון הסופי בתוך שלושה ימים אליכם למייל

הנפשות פופולאריות

כתבו לנו

פוסטים אחרונים

אנחנו בפייסבוק